RS - PRIME TEAM VASQUEZ LTD 2023
(16 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to RS - Prime Team Vasquez LTD 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 040,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber 80% + fiberglass 20% |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from RS |
Description from manufacturer
This racket was developed in collaboration with the player Amanda Girdo and is also the model she plays with at the WPT. The racket comes with a drop shape and a medium balance, which is perfect for players who want a nice combination of speed and control. The hitting surface is made of 3K carbon fiber, which makes it solid without feeling too stiff. Furthermore, the racket has a soft core to offer a more forgiving hitting feel even when you don't hit the sweet spot right. The hitting surface has a structure that can best be compared to sandpaper, which gives extra effect in your shots. This padel racket has a slightly lower weight of 345-360 grams, which is suitable for those who want a slightly lighter swinging padel racket that is more forgiving to the arm. At the same time, Amanda plays with this padel racket herself, so if you are a slightly better player who wants a nicer racket with a wonderful combination of speed and control, you should give Amanda Girdo's racket selection a chance on the padel court.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 16 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
Man 50 year
Level: amateur
Very soft racket. Hard to feel the impact. Naturally helps a lot in defense, but I "dare" not put pressure due to the feeling of the impact.
2025-01-04, 21:26
5
"Sion", Man 16 year
Level: advanced
I like it. Have Babolat Technical Veron as an extra racket, never play with it. Only Simon Vasquez's racket.
2024-10-02, 18:46
5
Man 49 year
Level: advanced
Good speed, good control, and good length on the handle. Comfortable overall.
2024-01-29, 20:23
3
"Victor", Man 35 year
Level: amateur
Responds poorly to smashes
2024-03-24, 19:30
1
"Roberto", Man 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Very easy to use.
2026-02-07, 15:08
5
"Simon Karlsson", Man 29 year
Level: advanced
Very good
2024-03-11, 14:24














