ROYAL PADEL - 850 PURE WOMEN 2023
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Royal Padel - 850 Pure Women 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £150.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Royal Padel |
Description from manufacturer
The Royal Padel Pure Woman is an ideal racket that is designed with extra soft vibration control in the center. This racket ensures the best swing with comfort, making it the ultimate choice for women players. It is uniquely lightweight and ideal for enhancing the customer’s confidence and style in-game.
Printout from www.racketguide.com
















