ADIDAS - METALBONE CARBON 2026
(10 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £230.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 6K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Eva Soft Performance |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 13,0 cm |
| Length of the racket blade | 24,7 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 25,8 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 53 st |
| Weight | Low 343 g |
| Balance point measurement | 26,5 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2026-01-25 |
Description from manufacturer
Confidence in every shot. The adidas Metalbone Carbon 2026 racket offers the ideal blend of power, control and comfort for players looking to raise their level match after match. The Carbon Aluminized 6K surface ensures controlled power to stay competitive with consistency, while the Octagonal Structure and The Low Poly design, with its polyhedral frame and core, provides greater stiffness and power on every shot, helping you attack and defend effectively. The Soft Performance EVA core provides a softer, more comfortable impact and a smooth ball release, while the Spin Blade Decal features a textured surface that enhances control and allows you to generate more spin on the ball, helping you pressure your opponent and build each point. Discover balanced performance — from the first point to the last. And this year, as a major new feature, we are adding an adjustable rope cord to our paddles for a better grip on the wrist.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 10 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"EMC", Man 64 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Nice but a little under powered, I like it because it’s 345 grams
2026-01-09, 11:19
1
"Timo", Man 19 year
Level: advanced
i dont like it, it is way to hard to play
2026-04-01, 23:46
3
"Denis", Man 55 year
Level: advanced
Not too soft and a small sweet spot.
2026-02-04, 16:50
3
Woman 58 year
Level: amateur
Balance is okay, it lacks power.
2026-02-12, 17:53
4
"Antonio", Man 43 year
Level: advanced
Little effective and manageable
2025-12-04, 15:26
3
Man 56 year
Level: amateur
Hard
2026-04-12, 12:57
















