ACERO PADEL - NO. 1 2025
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Acero Padel - No. 1 2025:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 365 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Acero Padel |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 13,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,3 cm |
| Total length | 46,1 cm |
| Width racket blade | 26,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,7 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 68 st |
| Weight | Medium 363 g |
| Balance point measurement | 26,0 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 56 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Awaiting measurement |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-10-07 |
Description from manufacturer
For aggressive players who want to strike first. No. 1 is built for fast, fearless offense — with a stiff 18K carbon surface, top-heavy balance, and a narrow sweetspot that rewards clean, powerful hits. Despite its power, it’s surprisingly easy to swing thanks to its low weight. A no-compromise racket for the ambitious attacker.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 36 year
Level: advanced
Tried several different rackets, got hooked on Acero. Good feel and it lasts a long time.
2026-03-15, 15:15
3
"Khaled", Man 25 year
Level: amateur
I am not sure if it is good enough or not
2026-02-21, 19:34
5
Man 46 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Easy-to-play diamond racket, nice weight
2026-03-15, 11:03
3
"Yasser El Ali", Man 61 year
Level: amateur
It's okay. I'll borrow it at the club.
2025-11-01, 13:04
1
Man 45 year
Level: advanced
I
2026-01-18, 21:09
5
Man 32 year
Level: advanced
-
2026-03-17, 07:55



















