ADIDAS - ADIPOWER 10 ANIVERSARIO 2025
(12 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Adipower 10 Aniversario 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £350.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 365 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
The Adipower 10th Anniversary pays tribute to a decade of innovation and unforgettable titles. With a 3K carbon surface and Soft Performance EVA rubber, it offers the perfect balance between power and control. Its oversize diamond shape and technologies like Power Embossed Ridge, Smart Holes Curve and Spin Blade make it ideal for those looking to dominate the game with confidence.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 12 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 42 year
Level: advanced
Lacks power and less trampoline effect
2025-11-24, 20:26
2
"Montse", Woman 52 year
Level: advanced
I want it to weigh little.
2025-11-06, 15:28
3
"Mario Rossi", Man 39 year
Level: amateur
Not very precise
2025-11-24, 06:44
4
"Albin", Man 24 year
Level: advanced
Works well
2025-10-12, 14:52
3
"aaa", Man 45 year
Level: amateur
aaa
2025-09-26, 04:09
4
Man 45 year
Level: advanced
..
2025-11-27, 22:56





















