PALLAP - POWER PRO 2025
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Pallap - Power Pro 2025:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.250,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 365 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | ROCKSOLID 24k - carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA 30 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Pallap |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 13,5 cm |
| Length of the racket blade | 24,8 cm |
| Total length | 46,2 cm |
| Width racket blade | 25,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,9 cm |
| Racket surface type | Sandpaper |
| Number of drilled holes | 57 st |
| Weight | Quite low 358 g |
| Balance point measurement | 27,1 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-10-07 |
Description from manufacturer
With the finest European materials and the most advanced Carbon layup around, this racket is engineered to win tournaments. If you get your kick from the offensive volley play, here is your adrenalin buzz. Our diamond shaped ROCKSOLID 24K CARBON compound delivers infinite power. The engineered ROCKSOLID bridge stabilizer offers a cushioned feel with impressive shock absorption and an unmistakable direct feedback from sweet spot into your arm. With the HYPERSPIN equipped surface you will create peak rotation to the ball. We are completing this professional set up with a medium EVA 30 core density uniting full dynamics and maximum precision. Experience a new level of performance – proudly crafted in Spain.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 23 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Fast, tiring in defense.
2025-11-16, 15:47














