PADDLE COACH - AIRBOX ATTACK 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Paddle Coach - Airbox Attack 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 330,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Paddle Coach |
Description from manufacturer
The Paddle Coach Airbox Attack 2025 is a racket designed for players looking for versatility and balance. Its combination of tear-shaped form, medium balance, and Airbox technology allows it to perform both in defense and attack, with a firm and comfortable touch, making it an excellent option to master different game situations. Take a step further in technical evolution and master attack and defense with the Paddle Coach Airbox Attack 2025!
Printout from www.racketguide.com

















