ENEBE - AEROX 7.1 V2 2025
(2 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 190,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA HR3 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Enebe |
Description from manufacturer
The Aerox remains one of the most beloved rackets by our audience. This is due to the perfect combination of technical features: teardrop shape, 3k carbon, and medium density rubber. This creates a very balanced racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Miko", Man 48 year
Level: amateur
perfect
2026-01-26, 23:49
4
"Javier", Man 44 year
Level: amateur
Precisa
2026-02-14, 08:54
















