PADDLE COACH - AIRBOX ATTACK 2025
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 320,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Paddle Coach |
Description from manufacturer
The Paddle Coach Airbox Attack 2025 is a racket designed for players looking for versatility and balance. Its combination of tear-shaped form, medium balance, and Airbox technology allows it to perform both in defense and attack, with a firm and comfortable touch, making it an excellent option to master different game situations. Take a step further in technical evolution and master attack and defense with the Paddle Coach Airbox Attack 2025!
Printout from www.racketguide.com















