OXDOG - HYPER 2.0 PRO 2024
(28 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Oxdog - Hyper 2.0 Pro 2024:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 230,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | HES Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Oxdog |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,4 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 26,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Sandpaper |
| Number of drilled holes | 66 st |
| Weight | High 383 g |
| Balance point measurement | 25,9 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-10-07 |
Description from manufacturer
Revolutionary performance in Drop shape. Available in Q2. Introducing a new generation of padel rackets featuring modified shapes, innovative technology and beautiful minimalistic design. Hyper 2.0 rackets are designed to minimize air resistance with the side port technology, ensuring optimal performance. The PowerRibs™ on the sides and the new extra force rib system at the top provides excellent balance and power. Hyper 2.0 Tour is the versatile and balanced one of the family, with Control-Power attribute and Med balance. It features all the Oxdog technologies, common in most of our rackets: DSH – Double Size Holes: A perforation system designed to enhance playability outside the sweet spot. PowerRibs: Rails on the frame designed to reduce vibrations and provide greater balance. HES-Carbon: The characteristic carbon of the brand. Highly reactive, rigid, and capable of converting all the energy generated by the player into power. Additionally, it extends the lifespan of the rackets. Vibradamp: Four silicone insertions under the grip that reduce vibrations, protect the player’s health, enhance grip and serve as the perfect complement to our double-layered grip in our ongoing efforts to minimize vibrations. RBS – Racket Balance System: A 8 grams weight in the cap that can be easily removed through a simple screw. Its goal is to allow the player to play with the balance and weight of the racket. The perfect complement to our new interchangeable weight system included in all the rackets: OptiWeight.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 28 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Kike", Man 36 year
Level: advanced
I would like to find something with a similar balance, hardness, and feel. Less heavy and with a larger sweet spot.
2025-11-12, 19:08
4
"Thomas", Man 40 year
Level: amateur
Smooth control and feel. Difficult for me to generate speed without a racket background.
2025-06-04, 22:36
3
"andreas bjuvegård", Man 48 year
Level: advanced
Provides too little speed in overhead. Is more like a really good control racket.
2025-10-21, 08:46
3
"erik", Man 33 year
Level: advanced
not quite the right weight in the overhead game and dislike the shape of the racket.
2024-07-02, 15:00
4
"Jose", Man 24 year
Level: amateur
Very good hybrid racket that provides good sensations and power.
2025-11-14, 00:22
4
"Rafa", Man 43 year
Level: advanced
Hybrid paddle that gives me attack and doesn't make it hard to defend
2025-10-31, 16:07


















