DOPADEL - SCORPIO 2022
(21 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Dopadel - Scorpio 2022:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 290,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Medium |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Dopadel |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,4 cm |
| Length of the racket blade | 26,2 cm |
| Total length | 46,2 cm |
| Width racket blade | 26,9 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | Awaiting measurement |
| Weight | Quite low 354 g |
| Balance point measurement | 26,5 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2023-08-11 |
Description from manufacturer
DoPadel Scorpio is the design hit from 2021, so why change the color? Scorpio 2022 is developed for you who have an aggressive playing style and like stability and good control. The harder surface makes the racket suited for the player who doesn't need a trampoline effect but can generate speed on their own. If you can do that, you'll love the new Scorpio!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 21 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Daniel", Man 38 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good control racket but still manages to get some speed on the ball.
2024-01-21, 07:20
2
"Matthias", Man 37 year
Level: advanced
A bit too hard
2023-09-12, 20:50
4
"Sarre", Woman 42 year
Level: amateur
Ok. Loud.
2024-01-14, 23:04
3
"Fredrik Eriksson", Man 33 year
Level: amateur
A bit stiff
2024-02-13, 07:46
4
Man 45 year
Level: amateur
-
2026-01-02, 22:24
4
"Robert Gerling", Man 67 year
Level: amateur
-
2024-12-09, 10:02
















