NOX - X ONE SILHOUETTE 2025
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - X One Silhouette 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 90,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 365 g |
| Form | Round - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
The ideal racket for beginners and intermediate players. The X-ONE Silhouette is an oversized round padel racket, designed to offer an extended sweet spot that improves control and precision on every shot. Its structure combines Carbon and Fiber Glass 3K, providing strength and a balanced touch, while its HR3 core optimizes power and comfort in the game. With a weight of 350 - 365 g and a thickness of 38 mm, it allows an agile and safe handling. Ideal for two-handed strokes, guaranteeing stability in every movement. Its glossy finish adds a sophisticated style, without compromising performance. Discover the X-ONE Silhouette and play with confidence on every shot.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Sara", Woman 42 year
Level: amateur
I lose a bit of control, it has a good ball output, but in my opinion it's too heavy.
2026-02-07, 16:22
3
Man 39 year
Level: amateur
-
2025-11-05, 02:00
















