NOX - EQUATION LIGHT W ADVANCED 2025
(5 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Equation Light W Advanced 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £110.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 365 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
The EQUATION LIGHT W combines maneuverability, control, and precision with great feel and a large sweet spot provided by the combination of rubber used in professional padel rackets. The EQUATION LIGHT W is a mid-balanced racket with a carbon frame and anti-vibration system to protect players from injury. Now in a range of weights between 350 and 365 grams for all those players who require less weight to play their best game. The roughness of its faces achieved with 3D transparent sheets will help players to give more spin to their shots. Includes the Smartstrap® replaceable safety string system. More hygienic, safer and more customizable.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.5(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 38 year
Level: amateur
Big sweet spot, forgiving but less precise, less power
2026-03-24, 03:57
3
"Elvira", Woman 53 year
Level: amateur
Little control, no grip.
2025-12-07, 19:19
1
Man 46 year
Level: amateur
-
2026-02-05, 00:22
2
"Da", Man 46 year
Level: amateur
-
2026-02-04, 23:55
2
Man 57 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-07-03, 10:37
















