NOX - EQUATION SOFT ADVANCED 2026
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Equation Soft Advanced 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 130,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 Soft EVA |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
The EQUATION Soft 2026 offers a softer feel thanks to its specialised core, designed for players who prefer greater ball rebound and a more comfortable strike, especially during long or intense sessions. Like its standard version, it maintains a medium balance, carbon frame and anti-vibration system, helping to reduce the risk of injury without compromising performance. The rough Exclusive Spin faces enhance spin generation, while the Smartstrap® system allows the safety cord to be easily replaced, making it more hygienic, secure and customisable.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Valerio", Man 52 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good control, light, reasonably accurate
2026-01-25, 23:44
4
Man 35 year
Level: amateur (have paddle elbow)
It is not very incisive but very comfortable.
2025-12-17, 08:17
2
Man 52 year
Level: beginner
Too soft
2026-03-02, 06:47
3
Man 33 year
Level: amateur
-
2026-02-12, 19:05



















