NOX - ATTRACTION WPT 2022
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Attraction WPT 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £160.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
The Attraction World Padel Tour 2022 is a padel racket oriented entirely to the attack game. Designed for players who enjoy controlling the net and smashing, the racket features anti-vibration system to protect players from injuries and HR3 rubber used in professional rackets. As a new addition in 2022, the ATTRACTION WPT includes the new Smartstrap® replaceable safety strap system. It improves the hygiene and safety of your racket by easily replacing the strap without losing the guarantee as it isn´t necessary to tamper with the bottom cap.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
5.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 41 year
Level: amateur
-
2024-02-21, 20:45














