KUIKMA - PR 990 POWER 2022
(31 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Kuikma - PR 990 POWER 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 1 030,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 362 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Kuikma |
Description from manufacturer
The racket PR 990 Power is an offensive racket with a lot of power. It is aimed at experienced players who want precise shots and maximum power. Kuikma rackets are sold at Decathlon. The Kuikma PR990 has been approved by Horacio Alvarez Clementi. With his expertise (former world No. 1 and international coach), Horacio has assisted them with several product tests.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 31 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 33 year
Level: advanced
I like it a lot, but it's time for me to change it. I like the dry feel and that it is very hard. I also like that it is head-heavy and has the sweet spot very high up.
2025-11-13, 21:17
3
"Paco", Man 38 year
Level: beginner
I don't feel either good or bad, but I know it's a basic shovel. But I also don't have other references.
2025-12-18, 15:57
4
"Jan", Man 55 year
Level: advanced
Versatile racket, precise and enough power. Small sweet spot however.
2025-04-11, 13:46
4
Man 33 year
Level: amateur
Suitable for beginners/low intermediate. Quite forgiving.
2025-11-20, 18:27
4
"Olof Lindberg", Man 61 year
Level: amateur
Feels a bit heavy.
2025-12-16, 22:50
5
"Paolo", Man 56 year
Level: amateur
Excellent. Durable
2025-11-29, 14:37














