JOMA - GOLD PRO GREEN YELLOW 2024
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Joma - Gold Pro Green Yellow 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £140.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber FLEXSHIELD |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | FLEXO Black EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Joma |
Description from manufacturer
High-end padel racket. Developed for professional players looking to define points and maximize their performance in the game. Improved lighter model. The Gold Pro racket is a diamond-shaped model with a core made of high-density FLEXO Black EVA. The 3k carbon fiber FLEXSHIELD face makes it stiffer, ensuring top performance in every point. Incorporates embossed ROTATION relief making it even more powerful. On the other hand, the EXO COUNTER carbon fiber frame guarantees durability and stiffness of the racket. The VIBRA-OUT bridge reduces vibrations by 40% produced when hitting the ball. The extra-long octagonal-shaped handle ensures comfortable use generating more inertia in acceleration shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Angelo", Man 33 year
Level: amateur
Light racket, very powerful, I feel good but I would like a larger sweet spot.
2026-02-10, 00:26
4
"Angelo", Man 33 year
Level: amateur
Great racket, very light, powerful but with a somewhat small sweet spot.
2026-02-10, 10:26
3
"viktors", Man 46 year
Level: advanced
Good control and speed when needed
2026-03-13, 22:33
5
Man 51 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2026-02-13, 14:08















