SIUX - FENIX GO 4 2024
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £160.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 24K Carbon Fiber Twill |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
The Siux Fenix Go 4 is the ideal racket for intermediate players looking to take a quality leap in their game with a distinctly offensive style. Its diamond shape and high balance are designed to maximize power in every smash, while the 3K Twill carbon surface and hard touch provide excellent firmness and precision in hitting. The 3D rough finish allows for more spin in lifted shots, improving control in aggressive plays. This unisex racket is perfect for those who already master the basics of the game and want to improve their attacking performance with a powerful, stable, and modern-designed tool.
Printout from www.racketguide.com
















