JOMA - HYPER PRO HRD BLACK BEIGE 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Joma - Hyper Pro Hrd Black Beige 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £160.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | Fiberglass 67% + 12K carbon fiber 33% |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Joma |
Description from manufacturer
Paddle designed for competition. Diamond-shaped model with a high balance for players with an offensive playing style. Provides maximum power And a sweet spot shifted towards the top of the paddle. Favors attacking shots without compromising performance in defensive or transition phases. The core is composed of BlackEVA HRD high-density rubber, which offers powerful ball output with great control. The face combines a layer of 12K carbon with 3D relief Joma Spin. Its rough-sandy finish offers greater precision, as well as enhancing the ball's effect, facilitating top spin or slice shots and improving placement on each shot.
Printout from www.racketguide.com

















