ENEBE - SUPRA 3K 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Enebe - Supra 3K 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA HR5 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Enebe |
Description from manufacturer
The Enebe Supra is already a classic of the brand. This year, its design is styled in black with bright yellow details. It continues with the same mold and technical specifications as last year, replacing matte with gloss.
Printout from www.racketguide.com

















