CORK - SUPREME CONTROL III 2024
(5 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cork - Supreme Control III 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £380.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + cork |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Extreme High Density Evazote Cork Foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cork |
Description from manufacturer
Ultimate comfort and control - Cork Supreme Control III. Are you a player who loves comfort and control? Then Cork Supreme Control III is perfect for you! The racket is handmade in Portugal and weighs between 350-375 grams, has a teardrop shape, a medium balance point, and a high-density core. Together with the materials and technologies, this offers a padel racket full of comfort and control! Cork is the material used for the racket's exterior. This cork material is extremely vibration-dampening and gentle, making the racket particularly suitable for players who experience pain in the elbow and shoulder. 3K Carbon is the material used for the inner surface. Here, the inner layer consists of four layers of 3K carbon fiber, which provides a stiffer feel and more precision. Double Carbon Frame is the technology where the frame consists of two layers of carbon fiber. This construction makes the frame more stable, lighter, and stronger. Extreme High Density Cork Foam is the high-density material used in the core. This results in a harder feel and more precision without compromising comfort. Anti Vibration System is the technology that reduces unwanted vibrations and further enhances playing comfort. The racket is equipped with the ergonomic Pro Cork Grip and a frame protector to protect the racket from damage.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 38 year
Level: advanced
-
2026-03-12, 22:56
4
Man 38 year
Level: advanced
-
2026-02-03, 23:19
3
Man 41 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-11-03, 16:10
5
"Jesper", Man 47 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-10-31, 07:33
4
Man 37 year
Level: advanced
-
2025-08-14, 11:55
















