CORK - SUPREME CONTROL IV 2025
(1 review)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 450,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + cork |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Extreme High Density Evazote Cork Foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cork |
Description from manufacturer
The Supreme Control IV, designed for advanced players, features a teardrop shape, specially developed to offer greater precision and control during play. Although it sacrifices some power, it excels in the consistency and effectiveness of its defensive play, providing the player with a balanced and safe experience at every point. The Supreme Control IV from the Supreme IV range has been specially developed for advanced players with experience and in-depth knowledge of the game. In this vein, the rackets focus on power and ball control, emphasizing precision and performance rather than ball output. Equipped with Extreme Foam, an innovative foam developed for high-level competition. Cork Bioshield – Cork shield interlaced with Bio SoftFoam – developed to ensure less vibration and a lower swing, providing greater comfort and stability in every move. Full Carbon Flex racket – structurally, 100% carbon. This new carbon allows for high performance, both in winter and summer, with greater balance and racket ball output. As with the entire 2025 collection, the Supreme Control IV edition features new, replaceable, waterproof and antibacterial string technology. Like all the new Cork Padel rackets, this one also has a rough face to make it easier to hit the ball. 100% Portuguese exclusive model.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Encarna", Woman 54 year
Level: advanced
Very good
2026-01-26, 21:48
















