DROP SHOT - QUANTUM 2.0 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Quantum 2.0 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £250.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Drop Shot |
Description from manufacturer
The Drop Shot Quantum 2.0 is a high-end model with high demand among padel players thanks to the technologies it incorporates. It is aimed at advanced-level players who are looking for a power racket with a high balance. The Drop Shot Quantum 2.0 is designed with a diamond mold, ideal for those advanced-level players who want to showcase powerful play. Its balance is high, and the weight is tilted towards the head. The inner material is Eva Soft rubber, whose main property is the sense of power due to its characteristic elasticity and lightness. With high ball speed, greater power is achieved. Its surfaces are made of 18K Textreme Carbon; flat bidirectional carbon with 18,000 filaments per carbon thread. The Drop Shot Quantum 2.0 racket boasts a professional and high-quality finish. Its aesthetics make it one of the preferred paddles by our consumers in this 2025 collection.
Printout from www.racketguide.com

















