ADIDAS - METALBONE PRO EDITION 2025
(10 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Metalbone Pro Edition 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £370.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 16K aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Eva Soft Performance |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
The Metalbone PRO-EDT 2025 is a power racket built with all the features needed to meet the demands of PRO-level players. The 16K aluminized carbon offers high rigidity and durability—ideal for those with powerful strokes. EVA Soft Performance rubber adds low density for excellent ball output and comfort. But beyond its specs, this racket represents a moment: turning the game into something greater. The POWER EXTRA GRIP (12cm) is a longer handle with our revolutionary tech that shifts mass toward the head. The DIAMOND OVERSIZE shape concentrates weight at the top, increasing inertia, while the LOW POLY tech, with a polyhedral frame and core design, delivers superior power. It comes with a premium, custom-designed case, created specifically for this edition—personally signed by Ale Galán.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 10 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Paul", Man 24 year
Level: advanced
It’s amazing. Good spin and maneuvarabilty even if it could be better. Good sweet spot, ok balance great power and sensation and feedback.
2026-02-25, 11:14
5
"Johan", Man 36 year
Level: amateur
Give me what I want. Maybe I would like a little more control.
2025-11-01, 16:47
5
"Stefano", Man 43 year
Level: advanced
Good control with a decent sweet spot and good offensive phase.
2025-12-28, 17:30
4
Man 37 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Very focused on attack, without sacrificing control.
2025-11-16, 00:14
5
Man 32 year
Level: advanced
Very comfortable, versatile, and adjusts to weights.
2025-11-12, 19:43
5
"Matteo Gaffari", Man 16 year
Level: advanced (have paddle elbow)
It’s very good quite hard
2025-11-12, 18:50
















