ADIDAS - METALBONE ALE GALAN 2026
(14 Reviews)
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £340.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | Aluminized Carbon Fiber 16K |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Eva Soft Performance |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 13,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,0 cm |
| Total length | 45,6 cm |
| Width racket blade | 25,5 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 53 st |
| Weight | Quite low 353 g |
| Balance point measurement | 28,0 cm from the bottom |
| Balance point | High 61 % |
| Firmness core | Hard |
| Maneuverability | Quite heavy |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2026-01-25 |
Description from manufacturer
Total power in a single racket. The adidas Metalbone 2026 racket — Ale Galán’s choice — elevates innovation with the Weight & Balance System, letting you personalize balance and feel to match your strategy at every moment. The Octagonal Structure and Low Poly design provide stability and unstoppable acceleration on every shot, while Carbon Aluminized 16K unlocks explosive power with total confidence. Spin Blade Decal features a textured surface that enhances control and allows you to generate more spin on every shot. The low-density Soft Performance EVA core provides excellent ball output and consistent comfort throughout play. Extra Power Grip, with its extended grip length, increases the racket’s inertia and boosts power in decisive shots. Developed with Ale Galán, this racket is built for players who demand performance, control, and power on every point. This year we are introducing an exciting new product: the new adjustable rope cord with a padded wrist strap, which ensures maximum comfort on the wrist.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 14 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Stefano", Man 46 year
Level: amateur
A bit too much for my level in terms of both stiffness and hardness, as well as the shape of the racket.
2026-02-09, 23:08
5
"Matteo P.", Man 45 year
Level: amateur
Beautiful racket. Excellent in both weight and balance. I'm changing it due to wear.
2026-02-13, 20:50
2
"Stefano", Man 46 year
Level: amateur
Difficult shape too accentuated upwards and with little control
2026-02-10, 13:08
4
"Giuseppe", Man 57 year
Level: advanced
Reactive racket with decent control.
2026-01-04, 20:03
3
"Rico", Man 47 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Very good attack racket
2025-12-05, 06:14
5
Man 30 year
Level: advanced
Very good
2026-03-25, 06:31
















