ADIDAS - METALBONE HRD 2026
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Metalbone HRD 2026:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 4 200,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 16K aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Eva High Memory |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 13,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,0 cm |
| Total length | 45,6 cm |
| Width racket blade | 25,5 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 53 st |
| Weight | Quite low 359 g |
| Balance point measurement | 27,8 cm from the bottom |
| Balance point | High 61 % |
| Firmness core | Hard |
| Maneuverability | Light |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2026-01-25 |
Description from manufacturer
If attack defines your game — this is your racket. The adidas Metalbone HRD+ 2026 racket, the power racket of Ale Galán, is engineered to hit harder, faster and deeper. The Weight & Balance System lets you adapt the racket’s balance to boost power when the match demands it. The Octagonal Structure and Low Poly design reinforce the frame to transform every swing into pure acceleration, while Carbon Aluminized 15K delivers maximum ball speed. The High Memory core, made from high-density EVA, increases power on high-speed shots, making it ideal for advanced players. Extra Power Grip, with its longer grip, adds inertia and power, helping you finish points with greater control and consistency. Designed with and for Ale Galán — adidas Metalbone HRD+ 2026 is made for players who take control by force. This year we are introducing an exciting new product: the new adjustable rope cord with a padded wrist strap, which ensures maximum comfort on the wrist.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 19 year
Level: beginner
short handle, bit heavy
2026-05-01, 23:05
2
Man 40 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Top-heavy
2026-01-13, 12:39
3
Man 56 year
Level: amateur
Hard
2026-04-12, 12:54
3
Man 23 year
Level: elite
-
2026-05-09, 06:47
4
Man 39 year
Level: advanced
-
2026-03-08, 22:28
4
Man 39 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-03-08, 22:26























