BABOLAT - VIPER COUNTER APT 2022
(23 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Babolat - Viper Counter APT 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 330,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 365 g |
| Form | Round |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | X-EVA, multilayered densities |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Babolat |
Description from manufacturer
Exploiting the opponent's speed is Viper Counter's hallmark. With this racket, the player has the best conditions to withstand the enemy's hard hits and instead can counter with explosive smashes. The unique shape gives a stable racket with a centered sweetspot, and combined with a top-heavy balance, the attacking shots become extra powerful. Viper Counter has a core built with Babolat's X-EVA Technology. Three different layers of EVA together provide a perfect effect. The two stiff outer layers give extra speed on hard hits, while a softer inner layer provides increased margin for error and comfort on softer hits. 100% carbon hitting surface consisting of 3K Carbon, perfectly adapted to the racket's shape to deliver explosiveness and a surprisingly controlled touch, and the grooved surface combined with a sandpaper surface, 3D Spin+, provides maximum grip and spin on the ball, allowing the player to put additional pressure on the opponent. With Vibrasorb System, each hit has extended comfort. This vibration-damping system is integrated into the racket neck above the handle and reduces the vibrations that occur with each hit. The result is extended comfort and a reduced risk of injuries such as tennis elbow. Like previous models from Babolat, Viper Counter is designed with HPS-Technology. Hole Pattern-System gives more speed and control thanks to the drilled holes in the racket being adapted to the racket's shape and sweetspot. This provides more effect in the hits for more speed and more grip on the ball for extended spin.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 23 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Simo", Man 28 year
Level: amateur
I fluctuate between Counter Viper and Raptor, and I feel very comfortable. I consider the heads, but I don't want to deviate much from the all-round type of racket.
2025-11-20, 23:40
4
Man 37 year
Level: advanced
Satisfied but sometimes difficult to wax near glass and get over the net.
2023-12-14, 17:42
5
Man 37 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Satisfied but sometimes difficult to boost into the glass and get over the net.
2023-12-14, 17:40
4
"Emma", Woman 30 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good sweet spot and good for placements.
2024-04-25, 19:02
4
"Thomas", Man 63 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good
2024-04-28, 09:44
2
"Jesper", Man 48 year
Level: amateur
Heavy
2023-09-06, 18:24















