BABOLAT - VIPER COUNTER 2022
(140 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Babolat - Viper Counter 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $350.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 365 g |
| Form | Round |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | X-EVA, multilayered densities |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Babolat |
Description from manufacturer
Each racket is designed with Smoke Effect, which makes every racket completely unique! A special step in the manufacturing process where the frame of the racket is given a special pattern gives each racket its own design, meaning no racket is like another. Utilizing the opponent's speed is Viper Counter's hallmark. With this racket, the player has the best conditions to withstand the enemy's hard hits and instead can counter with explosive smashes. The unique shape provides a stable racket with a centered sweet spot, and together with a top-heavy balance, the attack hits become extra powerful. Viper Counter has a core built with Babolat's X-EVA Technology. Three different layers of EVA collectively provide a perfect effect. The two stiff outer layers give extra speed on hard hits, while a softer inner layer provides increased margin of error and comfort on softer hits. A 100% carbon hitting surface consisting of 3K Carbon is perfectly adapted to the racket's shape to deliver explosiveness and a surprisingly controlled touch. The grooved surface combined with a sandpaper surface, 3D Spin+, provides maximum grip and spin on the ball, allowing the player to put additional pressure on the opponent. With Vibrasorb System, each hit gets increased comfort. This vibration-damping system is integrated into the racket's throat above the handle and reduces the vibrations that occur with each hit. The result is increased comfort and a reduced risk of injuries such as tennis elbow. Similar to previous models from Babolat, Viper Counter is designed with HPS-Technology. Hole Pattern System provides more speed and control thanks to the drilled holes in the racket being adapted to the racket's shape and sweet spot. This gives more effect in the hits for more speed and more grip on the ball for extended spin.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 140 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Marcus", Man 41 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Feels top-heavy! I get wrist pain if I don't have protection and the elbow! I like the surface and hardness of the racket and the power, good control.
2024-02-19, 16:32
4
"Thomas", Man 39 year
Level: advanced
Forgiving and stable racket with a large sweet spot. Awesome when you are pressured at the back and during blocks.
2024-03-07, 21:38
4
"Marcus", Man 41 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Like the 4k and carbon flex surface but it is top-heavy and causes pain in the elbow and wrist without protection.
2024-02-21, 08:49
5
"Viktor", Man 29 year
Level: advanced
Perfect balance between defense and attack. Nice feeling in the hand, easy to control.
2025-12-24, 15:23
5
"Viktor", Man 29 year
Level: amateur
Perfect balance between defense and attack. Nice feeling in the hand, easy to control.
2025-12-24, 15:21
4
"Tobias Nilsson", Man 23 year
Level: amateur
It feels good, might possibly want a bit more power
2024-02-01, 19:52















