BABOLAT - COUNTER VIPER 2021
(86 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Babolat - Counter Viper 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 376 g |
| Form | Round |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | X-EVA, multilayered densities |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Babolat |
Description from manufacturer
Counter Viper from Babolat is an advanced racket that includes a range of new innovations. The round shape ensures that you as a player can maintain control and precision in all your shots, while the high balance point provides extra power in your offensive shots. The hitting surface has a material of 3k carbon fiber which gives a responsive feel upon ball impact. All rackets in the series are equipped with Babolat's own sandpaper-like hitting surface 3D Spin+ to provide better grip on the ball, as well as an advanced vibration damping system VIB to reduce the risk of elbow injuries. The rackets also feature Babolat's brand-new core X-EVA, which is built in three layers. The two outer layers are stiffer while the innermost part of the core is softer. This is to generate maximum power without losing control and precision.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 86 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 41 year
Level: amateur
Very satisfied, like the shape above all, then I'm not very good at noticing big differences.
2024-01-12, 13:56
3
"Thomas Skalberg", Man ? year
Level: amateur
Good balance and control
2023-12-03, 21:40
3
"Marco", Man 34 year
Level: amateur
Cute but a bit hard
2026-02-17, 17:18
4
"Mikael", Man 59 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good control, good speed
2024-09-18, 22:32
5
"Mats", Man 36 year
Level: amateur
Good control
2024-09-23, 11:59
5
Man 41 year
Level: advanced
I like it
2024-01-13, 16:36















