SIUX - ELECTRA ELITE 4 2025
(8 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Electra Elite 4 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
Siux Electra Elite 4 2025 is a padel racket that offers an excellent combination of power and precision, specially designed for experienced players. With a hybrid shape and medium balance, this racket provides flexible playing possibilities, both in attack and defense. Its surface layer of 12K carbon fiber along with a frame of 3K carbon fiber ensures a robust yet light construction. This racket is ideal for advanced players who desire a medium-hard feel. The hard EVA core provides a stable hitting sensation with every stroke, which is ideal for players who want to play aggressively without losing control. Its sandy, matte surface offers extra spin on the ball, further enhancing the game's performance on the court.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 8 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Sergio", Man 27 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Dry touch, a lot of sensation because the force with which you hit the ball, I don't like bouncy rackets.
2025-11-12, 22:01
4
"Sergio Miguel", Man 27 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Dry touch, a lot of sensation because the ball comes off with the force you apply, I don't like paddles that are too bouncy.
2025-11-12, 22:08
4
"María", Woman 48 year
Level: amateur
Power in ball exit
2025-11-15, 15:31
4
Man 50 year
Level: advanced
-
2026-01-21, 14:15
3
Man 38 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2025-12-26, 11:29
5
Man 42 year
Level: advanced
-
2025-11-26, 22:59
















