BLACK CROWN - GLADIUS FORCE 2026
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 200,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Aluminumized Carbon Fiber + 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA Hard |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Black Crown |
Description from manufacturer
The Black Crown Gladius Forze is a hard and powerful racket, designed for advanced or intermediate players who seek a dry and explosive hit at the net. With a face of 18K Alucarbon + 3K Carbon, a core of Hard EVA Black, and a rough 5D Extraespind finish, it offers a forceful hit in finishing shots and great precision in effects. The Gladius Core Balance system optimizes stability and control, while the Aero Carbon frame ensures resistance and durability. Weighing 350-370 g, the Gladius Forze is the most accessible power racket in the collection, ideal for those who want aggressiveness and solidity in their offensive play.
Printout from www.racketguide.com
















