SIUX - ELECTRA GO 3 2024
(5 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 189,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber + Fiberglass |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 27,2 cm |
| Total length | 45,8 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,7 cm |
| Racket surface type | Sandpaper |
| Number of drilled holes | 60 st |
| Weight | Medium 362 g |
| Balance point measurement | 24,7 cm from the bottom |
| Balance point | Low 54 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Quite light |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2024-07-17 |
Description from manufacturer
Introducing the SIUX ELECTRA GO 3. This GO version is characterized by its hybrid shape, EVA HARD rubber, 3k carbon, and gloss finish. What are you waiting for?
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Carlos", Man 31 year
Level: advanced
I like the back of the court. I miss more on blocks and smashes.
2025-11-12, 23:25
3
Man 44 year
Level: amateur
I
2025-11-27, 09:01
4
"Rijul", Man 34 year
Level: amateur
-
2026-01-21, 08:16
4
Man 46 year
Level: amateur
-
2025-11-20, 18:42
3
"Alex", Woman 49 year
Level: amateur
-
2024-11-05, 03:49
















