ZERV - FANTASY Z300 2021
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to ZERV - Fantasy Z300 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 180,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 36 mm |
| Frame - material | Fiberglass |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Beginner |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from ZERV |
Description from manufacturer
If you want a stylish and smart racket from ZERV, which is aimed at beginners, this is definitely a good choice.
This padel racket is a really good offer for those who are beginners or slightly experienced and want a racket with good ball feel and control. Gives really good bounce and a good touch on the ball. The frame is made of fiberglass and the surface is made of Pro 3K Glass Fiber. Of course, fiberglass has many advantages. It gives really good control and a better touch on the ball, which gives a better ball feel. The ZERV Fantasy Z300 is made of higher quality fiberglass than the cheapest rackets on the market. This is a round racket, which is sought after by beginners as it provides extra good control. EVA Core Foam is the foam at the core of the racket. The foam provides a good touch and good control. In addition, it provides good flexibility and elasticity. In hard strokes, this technique takes a little of the momentum and thus you get good control. In the soft strokes you get good bounce. You get a good combination of control or power with the weight distribution. The weight is evenly distributed, i.e. it has an even balance.
This padel racket is a really good offer for those who are beginners or slightly experienced and want a racket with good ball feel and control. Gives really good bounce and a good touch on the ball. The frame is made of fiberglass and the surface is made of Pro 3K Glass Fiber. Of course, fiberglass has many advantages. It gives really good control and a better touch on the ball, which gives a better ball feel. The ZERV Fantasy Z300 is made of higher quality fiberglass than the cheapest rackets on the market. This is a round racket, which is sought after by beginners as it provides extra good control. EVA Core Foam is the foam at the core of the racket. The foam provides a good touch and good control. In addition, it provides good flexibility and elasticity. In hard strokes, this technique takes a little of the momentum and thus you get good control. In the soft strokes you get good bounce. You get a good combination of control or power with the weight distribution. The weight is evenly distributed, i.e. it has an even balance.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Jörn", Man 40 year
Level: amateur
-
2024-06-11, 17:45
















