VAIRO - GRAPHENO CONFORT CLASSIC 9.1 2023
(14 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 186,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 355 - 365 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA 28 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Vairo |
Description from manufacturer
The Vairo Grapheno Confort racket has been designed for advanced and professional players seeking control and extra spin thanks to its rough surface and hybrid format. The medium balance makes it comfortable and manageable, ideal for precision and control on each stroke, with a high sweet spot that enhances the optimal impact surface.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 14 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Antonio", Man 43 year
Level: amateur
It's the first racket I feel comfortable with, and it's light and gives a lot of confidence.
2026-02-14, 19:37
2
"Rober", Man 36 year
Level: amateur
I have to hit the ball very hard for it to go out.
2026-02-05, 23:27
4
"Pedro HV", Man 37 year
Level: advanced
It helps me little in attack.
2025-11-08, 22:20
3
"Paula", Woman 36 year
Level: amateur
I don't love it.
2026-02-15, 09:25
3
"Nacho", Man 51 year
Level: amateur
-
2026-03-17, 23:00
3
Man 36 year
Level: advanced
-
2026-02-18, 05:04














