STARVIE - DRAX 2025
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Drax 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.320,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft 30 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
An innovative teardrop-shaped racket designed to optimise your game to the highest level. We have incorporated a better weight distribution thanks to its seven-sided geometric heart and the indentations in the racket profile. The Drax racket features the new 12K fibre and soft 30 rubber for greater flexibility, manageability and comfort.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-02-14, 22:53
4
Man 40 year
Level: amateur
-
2025-11-08, 22:05
4
Man 40 year
Level: amateur
-
2025-10-30, 17:45














