STARVIE - AQUILA ULTRA SPEED SOFT 2024
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Aquila Ultra Speed Soft 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.570,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 380 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Ultra Speed Soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from StarVie |
Description from manufacturer
StarVie Aquila Ultra Speed Soft 2024 is a teardrop-shaped padel racket with medium balance, offering a good combination of control and power. The core consists of EVA Ultra Speed Soft, a soft foam type that makes the racket gentle and forgiving while providing a good feel in the stroke. The hitting surface is made of 3K carbon fiber and is structured to facilitate spin, while the frame is entirely in carbon fiber to ensure stability and durability. The model is mainly suitable for intermediate players or players who want to develop their offensive play style but also value comfort and playability.
Printout from www.racketguide.com















