STARVIE - AQUILA SPACE PRO 2.0 2023
(9 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Aquila Space Pro 2.0 2023:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 230,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Pro 50 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 26,0 cm |
| Total length | 46,2 cm |
| Width racket blade | 26,3 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Textured |
| Number of drilled holes | 60 st |
| Weight | Medium 364 g |
| Balance point measurement | 27,2 cm from the bottom |
| Balance point | Awaiting measurement |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2023-08-17 |
Description from manufacturer
The Aquila series consists of 3 rackets with different cores. This allows you to customize your racket to match your specific playstyle. Aquila Space Pro 2.0 is designed for the really aggressive player, 100% made of carbon fiber making it a highly durable and powerful racket. The teardrop shape provides a high balance in the racket and the medium-hard core gives you both power and fine control. The Aquila series features Anatomic Bridge design which makes it very comfortable to grip & Aquila Core in the heart further increases stability and balances the weight.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 9 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Gaetano", Man 61 year
Level: amateur
It seems good but I can't be sure cause I have nothing to compare with.
2025-08-28, 16:40
4
"mahmoudmoustafa@gmail.com", Man 50 year
Level: amateur
good all around
2025-02-12, 15:52
3
"Runnanna", Woman 43 year
Level: amateur
Good racket
2024-04-12, 18:53
4
Man 36 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-09-11, 19:26
4
Man 23 year
Level: advanced
-
2023-11-23, 11:30
5
"Rasmus", Man 30 year
Level: advanced
-
2023-11-15, 15:46















