SLAZENGER - CHALLENGE NO. 2 BURGUNDY 2022
(7 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Slazenger - Challenge No. 2 BURGUNDY 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 850,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Slazenger |
Description from manufacturer
Slazenger Padel Challenge No.2 BURGUNDY is a powerful round-shaped racket with an optimized weight of 360-370 grams. The model has a medium-hard core, the hitting surface is 12K carbon fiber and with medium balance to give you power and precision in the shots. The model is mainly aimed at the advanced amateur or competitive player looking for a high-quality racket. There is a pattern of small panthers on the hitting surface. This surface is designed to help increase the grip on the ball and provide extra spin in the shots. Challenge No.2 Burgundy is part of a series that Slazenger has developed with different features and price ranges so that all players can find their own model.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 7 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 64 year
Level: amateur
Too little speed
2025-11-02, 09:00
4
"Anna", Woman 46 year
Level: advanced
-
2024-07-17, 23:46
4
Woman 46 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2024-02-18, 17:02
4
"Anna", Woman 45 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-08-28, 02:12
4
Man 56 year
Level: amateur
-
2023-02-27, 16:55
4
Man 55 year
Level: amateur
-
2022-11-22, 22:52















