SIUX - SX7 2023
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - SX7 2023:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 110,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Hybrid |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA medium |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,0 cm |
| Length of the racket blade | 27,2 cm |
| Total length | 45,7 cm |
| Width racket blade | 26,5 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 55 st |
| Weight | Medium 364 g |
| Balance point measurement | 25,8 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 56 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2023-12-01 |
Description from manufacturer
New Siux SX7. With round shape and fiberglass, this model is perfect for players who are starting or looking for control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Manuella", Woman 29 year
Level: beginner
It’s a rental racket but good
2026-05-09, 21:12
















