SIUX - DIABLO REVOLUTION 12K 2021
(7 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Diablo Revolution 12K 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 4 910,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber + graphene |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
This padel racket is like a marvel, it generates incredible power thanks to 12k carbon fiber and graphene in the model's hitting surfaces. At the same time, control is not forgotten as it is a medium-balanced racket with the Ultra Soft High Recovery EVA rubber laminated in five layers in its core, which provides exceptional precision in every shot.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 7 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Daniel", Man 52 year
Level: advanced
Good stable racket with a large sweet spot.
2024-06-26, 15:09
3
"Pepe", Man 57 year
Level: amateur
Poor manufacturing quality
2025-12-07, 20:44
4
"Mario", Man 47 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good
2025-10-30, 14:16
5
"Daniel Karlsson", Man 44 year
Level: advanced
-
2024-01-16, 16:30
4
Man 30 year
Level: advanced
-
2023-07-09, 20:47
4
Woman 30 year
Level: amateur
-
2023-01-27, 22:25
















