SET - JACKAL 2022
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to SET - Jackal 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 290,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 365 - 380 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Black EVA soft ultra |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from SET |
Description from manufacturer
This model is a delightful mix of power and control. The strike surface consists of 200 grams of 12K carbon fiber which gives stiffness to the racket without losing control. The textured surface combined with the core and strike surface allows you to apply pressure and spin to your shots and put pressure on your opponents. The model is versatile and suits a wide range of players.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 45 year
Level: advanced
Small Sweetspot
2024-01-10, 19:11














