SET - HYENA 2022
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to SET - Hyena 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 250,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft Ultra |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from SET |
Description from manufacturer
This model is a distinctly control-oriented racket with a soft core and medium-hard hitting surface. The round shape and low balance provide a forgiving and easy-to-handle racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Eva Granér", Woman 71 year
Level: amateur
Works well
2025-12-27, 10:21
3
Man 36 year
Level: beginner
-
2024-01-22, 18:23














