RS - RIALTO PRO LIGHT 2.0 2025
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to RS - Rialto Pro Light 2.0 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 340 - 350 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Adaptive EVA core |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by RS |
Description from manufacturer
Our Rialto Pro has become one of the market's biggest successes. Nothing but praise from test players and customers promises you a superb playing experience. We now also offer this model in a lighter version. Rialto Pro Light 2.0 is made for those who are looking for a lighter racket but with the same features such as a large sweet spot, fine balance, and easy playability. Rialto Pro Light is suitable for men with sore shoulders or elbows, as well as for women seeking a premium racket in a lighter weight.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Woman 13 year
Level: amateur
-
2025-10-08, 20:22








