RS - PRIME WOMENS EDITION 2.0 OFF WHITE 2022
(15 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $230.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 365 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Unknown value |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by RS |
Description from manufacturer
The racket has a relatively high balance which gives the player extra assistance to generate speed on the ball. It doesn't require much personal strength to steer the ball where you want. The sweet spot is maximal for a drop-shaped racket and the core is soft/medium-hard. The weight feels comfortable in the hand and the design is just a plus. It suits both the recreational player and the more advanced female player who prefers a slightly lighter option than unisex rackets which usually weigh a bit more. The sandpaper surface gives you extra spin and grip on the ball.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 15 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Mari", Woman 46 year
Level: amateur
Like the weight and surface of it
2023-09-07, 22:57
5
"Malin jönsson", Woman 41 year
Level: amateur
Like the surface. A bit heavy.
2024-05-01, 15:04
4
"Annika", Woman 57 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2024-06-14, 08:34
5
Woman 49 year
Level: amateur
-
2024-06-12, 22:45
4
Woman 42 year
Level: amateur
-
2024-04-17, 21:13
3
Woman 45 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-11-27, 15:24


