PADEL FORCE - SFC PRO ATTACK 2024
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Padel Force - SFC Pro Attack 2024:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.310,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA Pro UK30 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Padel Force |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 26,0 cm |
| Total length | 45,9 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 68 st |
| Weight | Medium 364 g |
| Balance point measurement | 26,1 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2026-01-21 |
Description from manufacturer
High-balance and diamond-shaped racket, or colloquially ATTACK RACKET. It is a racket with the weight distribution shifted towards the upper part of the face. Its composition and high balance allow for power and finishing in the game. For this reason, it is the right option for the type of player focused on finishing shots. A racket designed to enhance your game with powerful and precise attacks and offer you a finishing game. Grip: 3K Carbon, ensures a solid grip and durability. Frame: 50% 3K carbon and 50% fiberglass, providing an ideal balance between strength, vibration dampening, and flexibility. Core: 3K Carbon, acts as the power, control, and resistance core. Face: Inner black EVA UK-30 rubber providing cushioning and power, two interwoven layers of 3K carbon to ensure the durability of the racket, and a rough 3D Hexagon carbon finish to ensure shots with the desired effects. Balance: High, center of gravity in the upper area of the racket for the most demanding and aggressive players. This makes the racket demanding and focused on more experienced players.
Printout from www.racketguide.com
















