PADDLE COACH - BITUBOX 12K 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Paddle Coach - Bitubox 12K 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 300,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Paddle Coach |
Description from manufacturer
The Paddle Coach Bitubox 12K 2025 is a racket designed for those who prioritize control, placement, and consistency on the court. Its round shape and balanced focus make it an especially interesting option for intermediate players who want to take a step forward in consistency, improve precision, and gain confidence both in defense and net play, without sacrificing a bit of power when the shot allows.
Printout from www.racketguide.com

















