NOX - NEXTGEN PRO ATTACK 3K 2025
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - NextGen PRO Attack 3K 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 210,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA HR3 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
Designed for the future stars of the Nox Future Academy (NFA), the NextGen PRO Attack 3K is the perfect choice for players looking for power, precision and high performance. This model has been chosen by young talents who have already started to stand out on the Premier Padel circuit, such as Rama Valenzuela, Dylan Cuello and Facu Dehnike, who have made a name for themselves in their respective countries. The NextGen PRO Attack 3K belongs to the NFA Series, designed for players with an aggressive and offensive style of play. Its construction and advanced technologies make it the best ally for those who seek to dominate the net and finish with authority. Carbon frame for strength and durability. HR3 Black Eva core for explosive ball delivery and control. Rough sand finish for more spin and precision. 3K Carbon on the face, providing strength and power on every shot. High balance, perfect for players looking for power in the shot. Ideal for dominating play at the net, maximizing impact on every shot. The NextGen PRO Attack 3K offers high-end performance at a more affordable price, making it the ideal tool for players looking to take their game to the next level in competitive padel.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Nicolai Winter Larsen", Man 21 year
Level: advanced
The frame broke quickstep, but an alright racket
2026-01-21, 18:30
4
"Fabricio", Man 28 year
Level: elite (have paddle elbow)
Medium touch with good ball release.
2025-11-12, 20:16
4
"Josh", Man 25 year
Level: advanced
Good but a bit small sweetspot
2026-02-26, 15:31
5
"Stefano", Man 36 year
Level: advanced
Perfect
2026-02-10, 11:51
4
Man 24 year
Level: advanced
-
2026-03-17, 10:52
4
Man 25 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-02-03, 17:06






















