NOX - ML10 LUXURY SHOTGUN 2024
(21 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - ML10 Luxury Shotgun 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $360.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
The new Shotgun maintains the combination of materials of its predecessors, 18K carbon fiber and the classic NOX HR3 rubber, Miguel Lamperti's favorite. An intermediate and very familiar feel for all those players who are followers of our blades.
Less vibrations, more grip
The handle of the racket is the point of union between your body and your racket and for this reason we have also paid special attention to this area of the racket. On the one hand, we have incorporated the Pulse System technology, two bands designed to absorb vibrations.
It includes the pioneering system of replaceable safety lace. Smartstrap®, now evolved into a compact piece for greater strength and safety.. More hygienic, safer and more customizable.
Less vibrations, more grip
The handle of the racket is the point of union between your body and your racket and for this reason we have also paid special attention to this area of the racket. On the one hand, we have incorporated the Pulse System technology, two bands designed to absorb vibrations.
It includes the pioneering system of replaceable safety lace. Smartstrap®, now evolved into a compact piece for greater strength and safety.. More hygienic, safer and more customizable.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 21 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Diego", Man 40 year
Level: advanced
Excellent balance between power and control. It is a paddle that helps to push, but at the same time allows for a margin of error with a large sweet spot for excellent control.
2026-02-04, 13:42
4
"Juan Pedro", Man 50 year
Level: amateur
Very manageable attack racket. It becomes soft in the summer when it gets very hot.
2025-12-06, 20:32
2
Man 34 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Hybrid racket that does not excel in anything
2025-11-28, 16:39
4
"Andrea", Man 38 year
Level: amateur
Powerful .. but hard .. little control
2025-11-28, 19:29
4
"Andrea", Man 38 year
Level: amateur
Powerful .. but hard .. little control
2025-11-28, 19:29
4
"Andrea", Man 38 year
Level: amateur
Powerful .. but hard .. little control
2025-11-28, 19:29
















