NOX - LUXURY PERTO 2021
(15 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Luxury Perto 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 150,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA HR3 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
For the 2021 collection, Nox and Miguel Lamperti have developed an entirely new series of rackets. All models in the Luxury ML10 series are equipped with a hitting surface in 12k carbon fiber and an HR3 core. This combination provides a powerful touch and a relatively stiff feel at ball impact. All three models are also equipped with Nox's advanced anti-vibration system AVS and have a structure on the hitting surface to provide better grip on the ball. ML10 Perto is a round racket with a long balance point. This provides maximum control in your shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 15 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Gonzalo", Man 41 year
Level: advanced
A lot of control
2025-11-12, 19:03
4
Woman 52 year
Level: advanced
Quite okay
2023-11-22, 19:11
5
Man 46 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-12-02, 12:44
5
Man 46 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-11-30, 23:15
4
Man 32 year
Level: amateur
-
2024-08-10, 17:31
3
Man 32 year
Level: amateur
-
2024-02-08, 19:40
















