NOX - LUXURY MJ10 2021
(9 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Luxury MJ10 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.160,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA Multilayered |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Majo Alayeto's racket with diamond shape and high balance. The frame is made of 100% carbon fiber and the hitting surface is made of 12K carbon fiber. The ribbed hitting surface provides better spin to your shots. The racket has an Oversize Grip, which means that the grip is slightly longer than normal.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 9 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"André Domander", Man 29 year
Level: advanced
Good control
2024-02-19, 09:28
4
Woman 42 year
Level: advanced
-
2025-10-13, 18:10
5
Woman 45 year
Level: amateur
-
2024-01-02, 15:43
5
Woman 44 year
Level: amateur
-
2023-12-26, 20:47
5
Woman 44 year
Level: amateur
-
2023-09-21, 19:43
4
Man 25 year
Level: amateur
-
2023-02-17, 18:33
















